Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

uysal

New member
Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Sanal para oluşturma uygulamasına mining denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek bilgisayarın genelde ve en yoğun olarak ekran kartlarını kullanarak oldukça yüksek işlemci gücü kullanarak görevleri yapan kişilere madenci denilmektedir. Bu madenciliği kendi oluşturacağınız sistemlerle de yapmak olasılık dâhilindedir.
Son zamanlarda ise daha çok tercih edilen ve popüler olan yöntem ise sırd bu amaçla kurulmuş büyük fabrikalardan cihaz kiralama yöntemi ile kar payı sahibi olmaktır. Çünkü diğer türlü işleyiş daha zor ve riskleri olmaktadır.

CPU Minning
CPU Minning b
ilgisayarların işlemcilerinin kullanılarak madencilik yapılmasına denmektedir. Bir nevi geleneksel madencilik olarak da adlandırılmaktadır. Çünkü geçmişte madencilik uygulamalarında bilgisayarların işlemcileri kullanılmaktaydı. Ve uzun bir süre bu durum böyle devam etti.

Ama zamanla değişen teknolojiler ile CPU’lar yerine madencilik işinde çok daha verimli ve kalifiye olan GPU’ların yani ekran kartlarının işlemcilerinin floating point hesaplamalarında daha verimli olmaları ve Bitcoin çıkartmak için gerekli olan işlemlerin, yoğun olarak bu hesaplamaları kullanmaları gerçeği ortaya çıkmıştır.
Daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse GPU’lar geleneksel işine hâkim ve hızlı madenciler olarak düşünürsek, CPU’lar daha özel ve kaliteli madenciler olarak kabul edebiliriz. Yani CPU’alr aynı güçle çok daha verimli ve efektif olmaktadırlar.

ASIC Minning
Bitcoin madenciliğinde teknoloji ilerledikçe yeni yeni yöntem ve teknikler oluşturulmaktadır. Ve son zamanlarda en çok tercih edilen yöntem ASIC Minning’dir. Bir ASIC Minner cihazı üretim ve işleyiş amacı sadece madencilik olan ve her türlü programlama ve geliştirilmesi bu amaç doğrultusunda olan cihazlardır.
Bu cihazlar ısı ve enerji tüketimi açısında normal bilgisayarlara göre kat ve kat daha fazla verim sağlamaktadır. Bu cihazların işlemcileri tüm bilgisayarlara göre çok daha hızlı ve verimli çalışmaktadır. Burada tümleşik devreler sadece ve sadece madencilik görevleri için özel olarak üretilmiş donanımlar olarak tanımlanmaktadır.
Özellikle bitcoin madenciliğinin zorluğu arttığı şu zamanlarda sistemin vardığı en üst nokta olarak ASIC minner cihazlarını söyleyebiliriz. Yakın bir zamanda CPU VE GPU cihazların yerini tamamen bu cihazların alacağı ön görülmektedir. Belki alt coinler için devam etse bile yakın zamanda Birocin madenciliği için tek geçerli cihazlar bunlar olacaktır.

Bitcoin Madenciliği Sistem Gereksinimleri
Bitcoin madenciliği sistem gereksinimleri günümüzde sürekli değişmektedir. Çünkü madenci sayısı arttıkça sistem zorluk seviyesini otomatik arttırmaktadır. Geçmişte çok daha az donanıma sahip bilgisayarlara yapılan bu madencilik işi günümüzde çok daha yüksek teknolojik bilgisayarlara ihtiyaç duymaktadır.

Şuan itibari ile ise yaklaşık 12 ay gibi bir sürede kendini amorti eden ve daha sonra kara geçecek bir bilgisayarın ülkemizdeki maliyeti 17 Bin TL civarındadır. Ama gelecek ile ilgili tam anlamıyla bir yargıya varmak oldukça zor görünmektedir.
Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Kazandırır
Bitcoin madenciliği kazanç oranları geçmişe göre daha az olsa da hala çekiciliğini korumaktadır. Özellikle bilgisayar firmaları tarafından sadece bitcoin madenciliği için üretilen ve çok güçlü işletim sistemine sahip bilgisayarlarla karlılık oranı tekrar iyi seviyeye gelmektedir.
Burada unutulmaması gereken nokta ne kadar iyi ve yüksek işlemciye sahip bilgisayarla madencilik yaparsanız o derece karlılık oranınız artmaktadır. Geçmişte evlerdeki normal bilgisayarla da madencilik işi yapılmaktaydı. Ama günümüzde maliyet kazan oranına baktığımızda pek fazla getirisi olduğundan bahsetmek mümkün değildir.
Gerçek anlamda bitcoin madenciliği için 2 seçenek mevcuttur. Yani sırf bu işi için kurulmuş devama fabrikalardan bilgisayarlar kiralamak ya da kendi alacağınız yüksek işlemcili bilgisayarlarla bu işi yapmaktır. Ve bu işin bir yatırım içi olduğu unutulmamalıdır. Yani hemen bilgisayarı alıp kar sağlamak gibi bir durum söz konusu değildir. Birazda şansınızla alakalı olarak ülkemizde iyi bir bilgisayarla yapacağınız yatırım 12 ay gibi bir sürede kendini amorti etmektedir. Yani 12. Aydan sonra bu madencilik işinden kar sağlanmaktadır. Ve sağlayacağınız kar sizin yatırımınızla yani kullandığınız bilgisayarla doğru orantılı olmaktadır.